Kiedy rabarbar jest trujący?
Data publikacji 8 marca, 2024W naszych ogrodach i na straganach przydrożnych rabarbar jest wiosenną stałym elementem rosnącym weźbranymi strumieniami. Jego kawowy kwas jest ulubieniem piekarzy i deserowi, ale być może zadałeś sobie pytanie: czy dodaję rabarbaru do mojego ciasta, czy właśnie skazuję moją rodzinę na pewną śmierć?
Kiedy rabarbar jest trujący?
Rabarbar nie jest na ogół uważany za toksyczną roślinę. To, co sprawia, że często jest postrzegany jako potencjalnie szkodliwy, to obecność kwasu szczawiowego w jego liściach. Kwas szczawiowy w dużych ilościach jest toksycznym organicznym związkiem kwasowym, który może powodować zaburzenia funkcji nerek. Szczególnie wysokie stężenia kwasu szczawiowego znajdują się w liściach rabarbaru, a nie w łodygach, które na ogół są spożywane. Istotne jest, że normalne spożycie łodyg rabarbaru nie powinno prowadzić do zatrucia kwasem szczawiowym.
Podczas gdy liście rabarbaru są generalnie niebezpieczne dla ludzi z powodu dużych ilości kwasu szczawiowego, jesienią stałki rabarbaru rosnące na ziemi mogą również zawierać wyższe ilości kwasu szczawiowego niż zwykle, co czyni je potencjalnie szkodliwe dla człowieka po spożyciu. Oznacza to, że powinniśmy unikać spożywania rabarbaru po pierwszym mrozie, gdy roślina zaczyna gromadzić nieodpowiednią ilość kwasu szczawiowego.
Części rośliny rabarbaru, które są trujące
Jak wspomniałem wcześniej, liście rabarbaru są częścią tej rośliny, które są najbardziej toksyczne dla ludzi z powodu obecności kwasu szczawiowego. Nie oznacza to jednak, że liście te są śmiertelnie toksyczne. W rzeczywistości, to zależy od ilości spożytych liści. Aby doznać poważnego zatrucia, dorosła osoba musiałaby spożyć około 5 kg liści rabarbaru. Mimo to dobrą praktyką jest nie spożywanie liści w ogóle, aby zapobiec ewentualnym problemom.
Liście rabarbaru mogą być także toksyczne dla niektórych zwierząt, takich jak psy, kozy i konie, które potrafią spożyć dużą ilość liści, zanim dojdzie do zatrucia. Liście mogą być również niebezpieczne dla drobiu, który je spożywa.
Objawy zatrucia rabarbarem
Objawy zatrucia rabarbarem różnią się w zależności od ilości spożytych liści. Objawy zatrucia kwasem szczawiowym u ludzi mogą obejmować ból brzucha, nudności, wymioty, drgawki, biegunkę, osłabienie, zmęczenie, złe samopoczucie, oraz zaburzenia funkcji nerek.
Spożycie dużych ilości liści rabarbaru przez zwierzęta może spowodować podobne objawy, w tym także utrudnione oddychanie, drżenia mięśni, krwotoki, a nawet śmierć w przypadku bardzo dużych dawek. Oczywiście jakiekolwiek podejrzenie zatrucia powinno skierować nas prosto do weterynarza czy lekarza.
W przypadku zauważenia którychkolwiek z tych objawów po spożyciu rabarbaru, sugerowane jest natychmiastowe skontaktowanie się z centrum kontroli zatruć. Długotrwałe skutki takiego zatrucia mogą być poważne i obejmują problemy zdrowotne, takie jak kamienie nerkowe, niewydolność nerek, a nawet osłabienie kości i zębów.
Podsumowując, rabarbar jest bezpieczny do spożywania, pod warunkiem, że jesz tylko łodygi i unikasz spożywania dużej ilości liści, które zawierają kwas szczawiowy. Mimo że rabarbar jest smaczny i ma wiele korzyści zdrowotnych, zawsze warto znać potencjalne ryzyko związane z tą orzeźwiającą plantacją.