Kiedy widać płeć dziecka?
Data publikacji 8 marca, 2024Kiedy dowiadujemy się, że zostaniemy rodzicami, często jednym z pierwszych pytań, które przychodzą nam do głowy, jest „Czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka?”. Mimo że płeć dziecka nie wpływa na intensywność naszego szczęścia i miłości, to jednak wiele par z niecierpliwością oczekuje odpowiedzi na to pytanie. Spróbujmy zatem dowiedzieć się, kiedy dokładnie można określić płeć dziecka.
Kiedy widać płeć dziecka?
Ze względów medycznych płeć dziecka jest zwykle możliwa do określenia podczas drugiego badania ultrasonograficznego (USG), które przeprowadza się zazwyczaj pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Dlaczego nie wcześniej? Anatomia płciowa dziecka zaczyna się formować dopiero około 7 tygodnia ciąży, natomiast struktury te są zbyt małe, by mogły być wyraźnie zidentyfikowane za pomocą USG przed końcem pierwszego trymestru.
W praktyce jednak możliwość zobaczenia płci dziecka podczas USG zależy od wielu czynników, w tym od pozycji dziecka w łonie matki, stopnia detaliczności obrazu USG, a także doświadczenia i umiejętności osoby przeprowadzającej badanie.
Badanie USG
USG jest jednym z najczęściej stosowanych badań w czasie ciąży. To bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która pozwala ocenić rozwój płodu, jego stan zdrowia, a także – w odpowiednim momencie – płeć.
W przypadku identyfikacji płci dziecka, kluczowe znaczenie ma tzw. „obraz w płaszczyźnie strzałkowej”, który pokazuje ciało dziecka od góry do dołu. Dla chłopców charakterystycznym znakiem jest widoczny penis oraz jądra, natomiast dla dziewczynek – trzy linie, które reprezentują łechtaczkę i wargi sromowe.
Warto jednak podkreślić, że niezależnie od doświadczenia lekarza i jakości sprzętu, skuteczność identyfikacji płci dziecka na podstawie USG nie jest stuprocentowa. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo pomyłki, której prawdopodobieństwo, według różnych źródeł, wynosi od 1% do 10%. Dlatego też, wiele par decyduje się na dodatkowe badania genetyczne, które dają prawie sto procentową pewność.
Rodzaj i pozycja dziecka
Rodzaj dziecka, jego pozycja w łonie matki, a także kierunek, w którym zwrócony jest jego brzuch, mogą wpływać na możliwość poprawnego odczytania płci. Na przykład, jeśli dziecko jest zwrócone tyłem do sondy USG, może być trudno zidentyfikować jego narządy płciowe. Również skrzyżowane nóżki lub ręce często uniemożliwiają jednoznaczne ustalenie płci.
Wpływ na to, kiedy można zobaczyć płeć dziecka, ma również jego aktywność. Jeśli dziecko jest aktywne i często się przemieszcza, może być łatwiej obejrzeć jego narządy płciowe z różnych pozycji. Z drugiej strony, jeśli dziecko jest nieaktywne lub spałoby podczas badania, może być trudniej zrozumieć, co jest czym.
W przypadku wielorództwa mogą wystąpić dodatkowe trudności z identyfikacją płci, zwłaszcza jeśli dzieci leżą blisko siebie lub ich ciała się pokrywają. W takich przypadkach czasami jest konieczne wykonanie kilku kolejnych badań USG w różnym czasie, aby zidentyfikować płeć każdego z dzieci.
Podsumowanie
To, kiedy dowiemy się o płci naszego dziecka, zależy od wielu czynników, takich jak precyzja i jakość sprzętu USG, doświadczenie lekarza, a także pozycja i aktywność dziecka. Mimo że ultrasonografia daje zazwyczaj duże prawdopodobieństwo prawidłowego odczytania płci, nie jest to metoda niezawodna. Zawsze warto pamiętać, że niespodzianki mogą zdarzyć się do samego końca.