Popularne jedzenie w Irlandii – co warto tam zjeść?
Data publikacji 8 marca, 2024Popularne jedzenie w Irlandii
Irlandzka kuchnia, zwana też kuchnią zielonej wyspy, cechuje się prostotą i naturalnością. Chociaż nie jest tak rozpoznawalna jak kuchnia francuska czy włoska, ma w sobie coś unikalnego, co zawładnie twoimi zmysłami.
Mączne przysmaki
Najbardziej charakterystycznym elementem irlandzkiej diety są przysmaki z mąki. Scone, sodówka i soda farl to tylko niektóre z popularnych wypieków. Przygotowywane są z mąki, proszku do pieczenia, masła, soli i mleka, co powoduje, że są niezwykle sycące. Są idealne na śniadanie lub podwieczorek, smakują wybornie z masłem i dżemem. Tradycyjnym chlebem irlandzkim jest zresztą soda bread, a przepis na niego jest bardzo prosty. Specyficznym smakiem odznacza się też boxty – placki ziemniaczane serwowane z różnymi dodatkami.
Ryby i owoce morza
Bliskość oceanu sprawia, że kuchnia irlandzka obfituje w ryby i owoce morza. To właśnie tu bez problemu skosztować możemy świeżych małży, krabów czy krewetek. Dużą popularnością cieszy się też łosoś po irlandzku, którego wyjątkowy smak zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jednym z symboli Irlandii jest też ryba z frytkami („fish and chips”). Ta potrawa, znana i lubiana na całym świecie, zyskała tutaj swoją unikalną formę. Ryba (najczęściej jest to plamiak) jest panierowana, a frytki są grube i sycące. Wszystko to serwowane jest z octem i sosem tatarskim.
Tradycyjne potrawy mięsne
Kuchnia irlandzka to nie tylko ryby i wypieki. Mieszkańcy Zielonej Wyspy lubią i umieją przyrządzać mięso. Najpopularniejszą potrawą mięsną jest oczywiście Irish stew, czyli irlandzki gulasz z jagnięciny. To danie, które z powodzeniem podgrzewa podczas chłodniejszych dni. Gulasz ten różni się od wersji znanych nam z innych narożników świata. Do jego przygotowania używany jest bowiem specjalny rodzaj ale – stout.
Zupy i gulasze
Chłodny klimat Irlandii sprzyja intensywnemu spożywaniu konkretnych zup i gulaszy. Poza wspomnianym wcześniej Irish Stew, na stole Irlandczyków często króluje zupa z pory i ziemniaków (Potato and Leek Soup), zupa rybna (Seafood Chowder) czy też zupa warzywna (Vegetable Soup). Każda z tych zup ma swoją unikalność. Wszak, to co kucharz doda na końcu do gara, to już jego tajemnica.
Narodowe napoje Irlandii
Nie da się mówić o Irlandii nie wspominając o jej słynnych trunkach. To przecież ojczyzna whiskey i kultowego piwa Guinness.
Whiskey
Irlandzka whiskey to coś, co powinno spróbować każde podniebienie. Każdy region Irlandii ma swoją lokalną destylarnię i wyróżniający się smakowo trunek. Jameson, Bushmills, Tullamore Dew to tylko niektóre marki, które wprowadzą Was w tajemniczy świat irlandzkich trunków.
Piwo i cydr
Irlandia to kraj piwa. Jest tutaj wiele lokalnych browarów, lecz niewątpliwie symbolem kraju jest czarne, gęste a zarazem aksamitne piwo – Guinness. Pasjonaci piwa powinni odwiedzić fabrykę Guinnessa w Dublinie, gdzie dowiedzą się wszystkiego o produkcji tego kultowego trunku i spróbują go prosto ze źródła. Wśród innych popularnych marek można wymienić Harp, Smithwick’s czy Murphy’s. Ciekawym irlandzkim trunkiem jest też cydr, spożywany najczęściej w chłodne, wietrzne wieczory.
Napoje bezalkoholowe
Zimą Irlandczycy chętnie sięgają po gorące, słodkie napoje. Najpopularniejsze są blackcurrant cordial (napój z czarnej porzeczki) oraz hot lemon (gorący cytrynowy napój). Natomiast dzieciom najbardziej smakuje Club Orange, czyli oranżada o intensywnym, naturalnym smaku pomarańczy.
Irlandzka kuchnia regionalna
Podobnie jak w przypadku wielu innych krajów, także i w Irlandii możemy zauważyć pewne regionalne różnice w kuchni.
Dublin
W stolicy Irlandii szczególną popularność zdobył Coddle – gulasz z białych kiełbas, rzodkiewek, boczku i ziemniaków. W Dublinie znajdziemy również wiele eleganckich restauracji serwujących nowoczesną wersję kuchni irlandzkiej, której podstawy stanowią lokalne, sezonowe produkty.
Cork
W Cork, nazywanym również „stolicą smaku”, nie sposób pominąć lokalnego specjału – Tripe and Drisheen. Jest to danie stworzone z wyrobów mięsnych, przyrządzane z trippa (żwacza) oraz drisheen (rodzaj krwiaka z krowiego lub owczego krwi).
Galway
Galway, miasto, które co roku gospodaruje Galway International Oyster Festival, jest znanym centrum kulinarnej Irlandii. Mieszkańcy i turyści chętnie sięgają tu po małże i ostrygi, najczęściej podawane z pieczywem sodowym.
Gustowna i zróżnicowana kuchnia Irlandii jest jak melodja grana na skrzypcach – łączy w sobie wiele nut, które wspólnie tworzą niezapomnianą symfonię smaku, zasłuchaną w szum oceanu i szmer zieleni. Każda potrawa, każdy kęs, każdy łyk to autentyczne doświadczenie, które przeniesie nas w magiczny świat Kraju Leprechaunów i czterolistnej koniczyny.